Kwadrat

01

Projekt stanowiący ewolucyjny proces twórczy w kierunku intermedialnych koncepcji, w którym przewijają się wątki sztuki papieru (origami, kirigami), gier losowych, fotografii. Treść stanowi zapis rezultatów badań artystycznych, a efektem zwieńczającym projekt jest książka-obiekt o wymiarach 20×20 cm, licząca 254 strony, 50 kostek domina oraz puzzle, wykonane z tektury, oklejone folią błyszczącą i matową. Dominującą kolorystyką jest biel i czerń, z akcentem czerwieni.

02

Książka jest dokumentacją twórczego procesu, którego początkiem było origami budowane na bazie kwadratu, tworzące matrycę. W dalszej części ulegała ona destrukcji poprzez cięcie wzdłuż widocznych linii, stanowiących zgięcie papieru. Tak powstały dwie matryce, gdzie jedna z nich, po nałożeniu farby graficznej, została odbita pod prasą.

03

Pocięte elementy układane były na kontrastowym podłożu, a nieskończoność możliwości przekładania fragmentów, pozwoliła na rejestrację nowych obrazów, utrwalonych za pomocą fotografii.

04

To także dzięki tworzeniu różnych kompozycji, powstało logo całej pracy, wytłoczone na okładce książki oraz przewijające się na różnych jej stronach.

Powstające znaki graficzne w dalszym procesie ulegały obróbce cyfrowej, tworząc moduły, pozwalające na wykorzystanie ich w bardziej użytecznej formie tj. opakowania produktów, materiałów odzieżowych, geometrycznego wystroju wnętrza, dywanów, tapet itp.

05

Domino stworzone zostało z obrazów umieszczonych w książce, a poprzez swój charakter także silnie do niej nawiązuje. Jest rodzajem zabawy, układanką, grą, podobną do procesu budowania obrazów za pomocą fragmentów matryc.

06

Puzzle tworzą podsumowanie całej pracy, głównie jej zamysłu. Wymienność elementów (w tym awers i rewers) pozwala nie tylko na tworzenie nowych grafik, których podstawą jest kwadrat, ale także na zabawę formą, kompozycją, kolorem i grą światła, poprzez zastosowanie folii błyszczącej i matowej.

Wizualizacja Prawa