Wizualizacja wybranych praw zwierząt
01
INSPIRACJA
Jako osoba, której los zwierząt nie jest obojętny, wiem, że zwierzęta cierpią w milczeniu, czego wielokrotnie byłam naocznym świadkiem podczas pełnienia służby wolontariatu w Fundacji Psia Ekipa – Razem dla zwierząt w Bielsku Białej.
Obserwacja niehumanitarnych działań względem zwierząt udomowionych, wyrażanych przekonań na temat słuszności ich uprzedmiotowienia oraz reakcji organów państwa na zgłaszane naruszenia przepisów prawa dotyczących ochrony praw braci mniejszych, stały się dla mnie dużym impulsem do zgłębienia tematu socjologii prawa i znalezienia odpowiedzi na wiele pytań, rozpoczynających się od słowa „dlaczego”.
Studia prawnicze pozwoliły mi przyjrzeć się tematowi zupełnie z innej perspektywy, niezależnie od pełnienia roli pełnomocnika tych istot, które oswoiliśmy, ponosząc za nie odpowiedzialność.
Dlaczego?
Zero-jedynkowość norm prawnych nie jest biało-czarna, ale posiada całą skalę szarości. Sprawiedliwość leży po środku.
02
Poszukiwania
Projekt ten składał się przede wszystkim z poszukiwań, zgłębiania wiedzy na wielu płaszczyznach, obserwacja ludzkich zachowań w oparciu o sposób komunikacji, zrozumienie przekazywanej treści w formie słownej, pisemnej, graficznej, przyjrzenie się czy czynniki tj. tradycja, poziom wykształcenia, wiek i miejsce zamieszkania, mają wpływ na działanie jednostki, a także przykłady spraw karnych dotyczących znęcania się polskich obywateli nad zwierzętami oraz stosunek strażników prawa (organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości) do penalizacji tego typu zachowań.
03
Zagadnienia
04
Efekt „uboczny”
Zwieńczeniem pracy pisemnej liczącej ponad 200 stron było zaprojektowanie znaków graficznych (pikto i ideogramów) mających swoje źródło w Ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt (Dz. U. Nr 106, poz. 1002) odwołujących się do praw zwierząt udomowionych, których w mojej pracy przedstawicielem był pies.
05
Po nitce do kłębka
Projekt wizualizacji wybranych praw zwierząt jest wciąż rozwijany. Jednym z przykładów jest zamysł stworzenia platformy edukacyjnej połączonej z cyfrową bazą schronisk dla zwierząt w całej Polsce, z możliwością zgłoszenia zaginięcia czworonoga, adopcji zwierzaka, szybkiego kontaktu z weterynarzem swojego pupila, podgląd dokumentacji lekarskiej w chmurze, a także szybki dostęp do powiadomienia odpowiednich służb o możliwości popełnienia przestępstwa, z prośbą o interwencję w konkretnym przypadku.